اعتراض اهالی شعر و ادب سوئد در مقابل سفارت ایران

در اعتراض به بازداشت فاطمه‌اختصاری و مهدی‌موسوی دو شاعر جوان ایرانی، عصر روز دوشنبه 13 ژانویه (23 دی ماه) گردهمایی در مقابل سفارت ایران در هوای سرد و زمستانی استکهلم برگزار شد.

به گزارش بخش ‌خبری تلویزیون سراسری سوئد، در این گردهمایی که به دعوت قلم‌سوئد، جشنواره‌‌ی بین‌المللی شعرگوتنبرگ و اتحادیه‌ی نویسندگان سوئد برگزارشد، چهره های ادبی و فرهنگی سوئد و شعرا و نویسندگان ایرانی تبار ساکن سوئد شرکت داشتند.

در بیانیه ای که خوانده شد آزادی فوری دو شاعر جوان و تمام کنشگران و روشنفکران در بند مورد تاکید قرار گرفت.
Photo:Svt
اشعاری نیز توسط نسرینمدنی، سوفیااستنستروم، رویا‏زرین و لین‏هانسن خوانده شد. سخنرانان این تظاهرات اولا لارسومو Ola Larsmo از پن‌سوئد و آسترید تروتزیگ AstridTrotzig از اتحادیه‎ی نویسندگان بودند که اعتراض خود را نسبت به زندانی کردن این دو شاعر در ایران اعلام کردند.

شرح کوتاهی از چگونگی بازداشت این دوشاعر جوان که مدتی کسی از آنها خبری نداشت و حبس آنها در زندان بدنام اوین مورد اشاره قرار گرفت. فعالیت ها و دیدگاه های فاطمه اختصاری دراندک زمان موجود مرور و از همکاری او با جشنواره ی بین المللی شعر گوتنبرگ به گرمی یاد شد.

رویا زرین شاعر ایرانی مقیم سوئد در سخنان کوتاهی ضمن ابراز تاسف بسیار از شرایط حاکم بر ایران نگرانی خود را از بازداشت غیر قانونی و رفتار های فراقانونی با آنها در دوران بازداشت و بی خبر نگاه داشتن بستگان و دوستان زندانیان ابراز داشت.

وی در ادامه افزود: آنها شاعران هستند. آنها سیاستمدار نیستند. اما در ایران همه چیز سیاسی می شود . این بسیار غم انگیز است.

لین هانسن Linn Hanse'n شاعر، مترجم و نویسنده‎ی سوئدی و از مدیران برگزاری جشنواره‌ی بین‌المللی شعرگوتنبرگ هم در گفتگوی کوتاهی ابراز امیدواری کرد پشتیبانی از دوشاعر بازداشت شده در ایران و نمایش آن موثر باشد برای  آزادی دوستان ما که اینک در وضعیت ناگوار قرار دارند تغییری ایجاد کند.(گزارش تلویزیون سوئد را ببینید)

پیش از این نهادهای برگزارکننده و گروهی از چهره های مطرح ادبی در سوئد،با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به مقامات جمهوری‌اسلامی اعتراض خود را اعلام کرده بودند که همچون فراخوان این گردهمایی در رسانه های سوئد بازتاب بسیاری داشت.
در ماههای اخیر این دومین اعتراض گسترده به سرکوب اهالی ادب و هنر در ایران است که از سوی نهادها و انجمن‌های سوئدی به شکل گردهمای در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برگزار شده است. پیش از این سینماگران شرکت کننده در جشنواره‌ی بینالمللی فیلم استکهلم در اعتراض به سرکوب سینماگران در ایران و احکام سنگین قضایی صادر شده علیه آنها در مقابل سفارت گردآمدند.

به گزارش سایت کلمه این دو شاعر جوان از تاریخ ۱۶ آذر و پس از جلوگیری از خروج آنها به قصد سفر به ترکیه و احضار، توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و در شرایط بسیار سخت زیر بازجویی این نهاد امنیتی در بند ۲-الف سپاه هستند. 

* این گزارش را بر اساس گزارش های سایت خبر تلویزیون سوئد تنظیم و برای رسانه های فارسی زبان ارسال کردم.
اخبار روز

بی بی سی فارسی

رادیو زمانه No comments: