سینمای ایران و جشنواره ی سی و هفتم فیلم گوتنبرگ

این گزارش با عنوان جشنواره فیلم گوتنبرگ و جلوه هایی از سینمای ایران در سایت رادیو زمانه ویرایش و منتشر شد
==========================

پنج فیلم بلند سینمایی و شاخص از سینمای ایران در سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم گوتنبرگ به نمایش درخواهند آمد.
گذشته (اصغرفرهادی) پرده (پرتوی-پناهی) قاعده‌ی تصادف ( بهنام‌بهزادی) ‌گس (کیارش اسدی‌ زاده) دربند( پرویز‌شهبازی) 5 فیلم بلندی هستند که از سینمای ایران در بخش‌های گوناگون پنج جشنواره نمایش داده خواهندشد.
فیلم "سپیده"به کارگردانی بریت مادسن از کشور دانمارک، و "فیلم ایرانی" به کارگردانی یاسین‌ال‌ادریسی فیلمسازمراکشی ساکن هلند،دوفیلم با موضوع ایران هستند که به بزرگترین رویداد سینمایی شمال اروپا راه یافته اند. فیلم سپیده یکی ازکاندیدهای بخش بهترین فیلم مستند جشنواره‌ی 2014 است.
آثار چند کارگردان ایرانی تبار ساکن سوئد هم در جشنواره‌ی سی و هفتم به نمایش درخواهند آمد؛ ازجمله میتوان به "آزادی پشت میله‌های زندان" کاری از نیماسروستانی و نیز فیلم "آواز رنگین‌کمان" ساخته‌ی نسرین پاکخو اشاره کرد.
در چند ماه گذشته جامعه ی هنری، فرهنگی و رسانه ای سوئد به دلایل مختلف نسبت به نقض حقوق‌بشر در ایران از خود واکنش نشان داده است. برپایی میزگردهای تخصصی، شب فیلم در پشتیبانی از فیلمساران و بازیگران ایرانی، انتشار بیانیه ها و مقالات مختلف، تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ایران در سوئد و برنامه های رادیویی و تلویزیونی مختلف از جمله این واکنش ها بوده اند.
به تازگی و تنها کمی بیش از دوهفته مانده به آغاز به کار جشنوارهی سی و هفتم فیلم گوتنبرگ برنامه ی این جشنواره منتشر و کنفرانس خبری آن برگزار شد. این جشنواره به سنت گذشته از ۲۴ ژانویه آغاز و تا سوم فوریه ادامه خواهد یافت.
فیلم آغازین جشنواره "چیزی باید بشکند" محصول سوئد و به کارگردانی استرمارتین بریس‌مارک است. این سومین فیلم بلند کارگردان است و بر اساس رمانی از "الی‌لیون" به همین نام ساخته شده که روایتی عاشقانه دارد.
بریس‌مارک درنخستین تجربه‌ی سینمایی بلندخود با نام "مگی‌ در بالکن بیدار‌ شد" به سال  2008 جایزه سوسگ طلایی،یکی از جوایز شاخص سینمایی سوئد را ازآن خود کرد.
بر اساس اعلام مدیران جشنواره تمرکز امسال بر سینمای روسیه است که با اختصاص تم اصلی پوستر خود به جنبش "پوسی رایت" آن را برجسته ساخته است. در کنار 19فیلم مختلف از سینمای روسیه آثار کارگردانان روس از دیگر نقاط جهان و نیز سمینارهای مختلفی برای بررسی بیشتر صنعت سینمای روسیه برنامه‌ریزی شده‌است. جشنواره ی امسال یک بخش جانبی دیگر هم مختص سینمای ایسلند دارد.
رسانه‌های گروهی در سوئد بخش‌های از سخنان یوناسهولمبری دبیر بخش بین‌الملل جشنواره که در انتقاد از شرایط حاکم بر سینمای روسیه و محدودیت و کنترل دولت بر سینما در کنفرانس‌خبری بیان شد را  بازتاب دادند. به اعتقاد این کارشناس سینمای سوئد و جهان، آزادی‌ بیان در روسیه و سینمای این کشور خفه شده‌است و فشار سیاست‌های سرکوب ولادیمیرپوتین بر سینما سنگینی میکند.
جشنواره‌ی سی و هفتم از گستردگی و گوناگونی ویژه ای برخوردار است که می توان ادعا کرد این ویژگی در طول 37 دوره کم نظیر است. نزدیک به 500 فیلم کوتاه و بلند از 80 کشور در این رویداد سینمایی به نمایش درخواهندآمد.
جشنوراه‌ی بین‌المللی فیلم گوتنبرگ، جایزه‌ی ویژه خود را به هنرپیشه‌ی بریتانیایی، رالف فاینس اهدا خواهد کرد.
رالف فاینس نامی آشنا برای علاقمندان به سینما است.او با فیلم "لیست شیندلر" اثر اسپیلبرگ به شهرت رسید اما بسیاری، او را به نام لُردوالدمونت در فیلم‌های هری‌پاتر می‌شناسند. فیلم "زن نامریی" ساخته ی تازه ی  او در جشنواره‌ی 2014 گوتنبرگ اکران خواهد شد.No comments: