قهرمان سنگنوردی زنان آسیا از همراهی تیم ملی و شرکت در مسابقات سئول محروم شد


فرناز اسماعیل زاده/ عکس از فیس بوک این ورزشکار
فرناز اسماعیل زاده قهرمان آسیا و دارنده ی مدال طلای مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا در بخش سرعت از شرکت در مسابقات جهانی سنگنوردی داخل سالن در کره جنوبی منع شد.
براساس تماس تلفنی مقامات فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی  به این ورزشکار گفته شده خانم اکبرآبادی معاون امور بانوان وزارت ورزش اجازه ی سفر او به عنوان تنها دختر شرکت کننده از ایران را لغو کرده است.
این قهرمان رشته ی صعود های ورزشی ( سنگنوردی داخل سالن) در صفحه ی فیسبوک خود از تماس تلفنی مقامات فدراسیون تنها چند روز پیش از سفر خبر داد و نوشت : "ای کاش فقط لحظه ای تامل میکردند عواقب روحی و روانی این اقدامات نابهنگام رو برای ورزشکاری که 7 ماه مداوم تمرینات هر روزه ی هدفداری رو دنبال کرده ..."
فرناز اسماعیل زاده دلیل این تصمیم را که به نظر او بسیار دیر به اطلاعش رسانده شده را هم در یادداشت کوتاه خود بیان کرده است.
از قراری که این ورزشکار نوشته سرپرست زن تیم ایران به دلیل شخصی برنامه ی سفرش را  لغو کرده و فرناز در جمع ورزشکاران مرد تنها  مانده که با دستور مرضیه اکبرآبادی از سفر او جلوگیری شده است.
معاون وزارت ورزش و جوانان پیش از این هم با  ورود به موضوعات مشابه و اصرار بر مسائل شرعی دختران ورزشکار خبرساز شد. تازه ترین مورد مربوط به دخالت اکبرآبادی در مورد لباس دختران کاراته کار ایرانی در جریان  سومین دوره ی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی در اندونزی بود که به دلیل دستور مستقیم این مقام دولتی تیم دختران ایران با رای داوران نتیجه ی برد را به دلیل پوشش اضافه واگذار کرد. پیش از این هم شناگر زن ایرانی از سوی سیستم مدیریت ورزش بانوان با مشکل مواجه شد. 
در موارد پیش گفته از جمله واگذاری قهرمانی رشته ی کاراته ی زنان کشور های اسلامی، رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی واکنش های گسترده ای نشان دادند و کارزار برکناری این مقام ورزش بانوان را از رییس جمهور هم از سوی کاربران فیسبوک راه افتاد.

فرناز اسماعیل زاده قهرمان سنگنوردی زنان ایران در یاداشت کوتاه خود تاکید کرده است  "... اجازه نمیدهم زحماتم از بین بره. باید به فکر چاره بود و این پایان من نخواهد بود ..."
عضو تیم ملی سنگنوردی ایران  متولد ۱۳۶۷ است که از سیزده سالگی به سنگنوردی داخل سالن روی آورده است تا کنون دو بار در المپیاد ایرانیان مقام اول  رشته ی سرعت را کسب کرده.
این مربی و قهرمان رشته ی سرعت همچمین در رده سنی نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان  مسابقات کشوری بر سکوی نخست ایستاده و تجربه ی شرکت در مسابقات آسیایی و جهانی این رشته را هم در کارنامه ی خود دارد.

تنظیم خبر : فرشید فاریابی
No comments: