فصل کرگدن و ۷ فیلم ایرانی دیگر در جشنواره گوتنبرگ نمایش داده می‌شود

فرشید فاریابی /گوتنبرگ
مونیکا بلوچی در فصل کرگدن

جشنواره فیلم گوتنبرگ امسال از ۲۵ ژانویه تا ۴ فوریه سی و ششمین دوره خود را در سالن های نمایش دومین شهر بزرگ سوئد آغاز خواهد کرد.
مدیران این جشنواره همواره توجه خاصی به سینمای ایران داشته اند و با مرور بر کارنامه این جشنواره می توان ادعا کرد فیلم های ایرانی و یا با موضوع ایران از استقبال خوب تماشاگران برخوردار شده است.
در سال های اخیر به ویژه پس از سال ۲۰۰۹ که توجه افکار عمومی جهان به ایران بیشتر جلب شد، سینمای ایران در سه دوره گذشته جشنواره فیلم گوتنبرگ بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت؛ اگر چه در سال گذشته با اوج گرفتن رویدادهای بهار عربی تعداد فیلم های ایرانی کاهش چشمگیری داشت اما امسال و در دوره سی و ششم ۸ فیلم ایرانی یا با موضوع ایران در جشنواره فیلم گوتنبرگ نمایش داده خواهند شد. از این میان فیلم های "فصل کرگدن"، "داروگ" و "پرویز" پیش تر خبر ساز شده و مورد توجه قرار گرفته اند.
سمیرا مخملباف، رئیس هیئت داوران بخش فیلمهای اسکاندیناوی
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره فیلم گوتنبرگ، سمیرا مخملباف کارگردان ایرانی، رئیس هیئت داوران بخش فیلمهای اسکاندیناوی است.
سایت جشنواره گوتنبرگ شرح کوتاهی برای معرفی سمیرا مخملباف منتشر کرده و او را یکی از تاثیرگزارترین سینماگران موج نو دانسته است.
سمیرا مخملباف پیش از این در جشنواره های بسیاری چون کن، ونیز ، برلین ، لوکارنو، مسکو، مونترال به عنوان داور حضور یافته است.
۳ فیلم از نروژ، ۲ فیلم از دانمارک نامزد دریافت این جایزه هستند . سوئد، فنلاند و ایسلند هرکدام با یک فیلم به این بخش راه یافته و در رقابت ۲۰۱۳ شرکت دارند. مراسم اهدای این جایزه امسال در روز شنبه ۲ فوریه برگزار خواهد شد.
فیلم" فصل کرگدن"ساخته بهمن قبادی در بخش سینمای برتر و در روز های ۲۶ و ۲۸ ژانویه نمایش داده خواهد شد. در این فیلم که روایت بهمن قبادی از انقلاب ۵۷ ایران است مونیکا بلوچی و بهروز وثوقی ایفای نقش کردند. تورج اصلانی، فیلمبردار فصل کرگدن، پیشتر موفق به کسب جایزه بهترین فیلمبرداری از جشنواره سن سباستین شد.
ابوالفضل جلیلی کارگردان و فیلمنامه نویس سرشناس ایرانی هم با فیلم" داروگ" که داستان پیچیده جوانی را به تصویر کشیده در جشنواره گوتنبرگ شرکت دارد. جلیلی این فیلم خود را بسیار متفاوت می داند. نام ابوالفضل جلیلی کارگردان نامدار ایرانی در سیاهه میهمانان جشنواره به چشم می خورد.
فیلم بلند "پرویز" به کارگردانی مجید برزگر داستان مردی ۵۰ ساله است که تمام زندگی‌اش با پدرش گذرانده و کارهای پدر و همسایگان را انجام داده است. پرویز با قصد پدرش برای ازدواج روبرو می شود و پدر از او می خواهد برای زندگی به جای دیگری برود. پرویز که سر خورده شده قصد دارد به پدر و همسایگان بفهماند که به این آسانی نمی توانند او را از خودشان برانند.
"پرویز" دومین ساخته بلند مجید برزگر پیش از این در بخش "کارگردانان جدید" جایزه ویژه هیات داوران شصتمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین و جایزه بخش ارتقای سینمای آسیا در جشنواره آسیا تک را دریافت کرده است.
دیگر فیلم بخش ایران "نام من نگهدار جمالی است و من وسترن می سازم" به کارگردانی کامران حیدری، مستندی است به مدت ۶۵ دقیقه از زندگی یک عاشق سینما که در بیابان های اطراف شیراز، فیلم وسترن می سازد و هزینه های فیلم های خود را با دستفروشی و اوراق ماشین تامین می کند. این فیلم محصول سال ۲۰۱۲ در ایران است.

درباره جشنواره گوتنبرگ
اندیشه نخست این جشنواره از آن گونار کارلسون و یوران بییلکن دال و بر اساس برداشت آنها از جشنواره فیلم لندن بود. در سال ۱۹۷۹ نخستین جشنواره فیلم گوتنبرگ در سه سالن نمایش با ۱۷ فیلم و ۳۰۰۰ تماشاگر برگزار شد.
با مروری بر تاریخچه این رویداد سینمایی، سال های ۱۹۸۸، ۱۹۹۵، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۷ هریک با رویدادی ویژه بر شهرت جشنواره فیلم گوتنبرگ افزوده و در تاریخ ۳۶ ساله آن درخشیده اند. در سال ۱۹۹۸ نخستین موسسه فیلم سوئد جوایزی برای جشنواره اعلان کرد و تماشاگران جشنواره به شمار ۶۰ هزار رسید. در ۱۹۹۵ این جشنواره با توافقی ثبت شده، به "رویداد سینمایی ملی سوئد" ارتقا پیدا کرد. در سال ۲۰۰۲ بیست و پنجمین دوره برگزار شد و با نمایش ۷۵۵ فیلم، جشنواره فیلم گوتنبرگ تبدیل به بزرگ ترین رویداد سینمایی سال شد.
سال ۲۰۰۷ نیز در تاریخ این رویداد سینمایی به نام سی‌امین دوره ثبت شده که در آن برای نخستین بار بخش جایزه بین الملل با نام "اینگمار برگمان" ایجاد شد و فیلم "جاده سرخ" به کارگردانی آندریا آرنولد از بریتانیا این جایزه را دریافت کرد. از آن سال تاکنون بخش گرامیداشت برگمان همه ساله در طول جشنواره برگزار می شود.
امروزه این جشنواره بزرگ ترین رویداد سینمایی در شمال اروپا و کشور های اسکاندیناوی است و به عنوان یکی از بازار های معروف صنعت سینما در این منطقه ارزیابی می شود که بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر از آن دیدار می کنند. نکته جالب توجه در برگزاری جشنواره فیلم گوتنبرگ این است که این جشنواره ۱۲ کارمند ثابت دارد و در روزهای برگزاری از ۴۰ نیروی قراردادی و ۳۰۰ نیروی داوطلب علاقمند به سینما برای برپایی آن بهره می گیرند.
"انقلاب ربوده شده من" به کارگردانی ناهید (پرشون) سروستانی، روایتی است از بازداشت ها و رویدادهای پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ که با انتشار اخبار پس از انتخابات ۱۳۸۸ زنده می شوند. کارگردان در این فیلم سرنوشت دوستان و فعالان سیاسی را دنبال می کند. زبان این فیلم سوئدی و فارسی است که با زیر نویس انگلیسی در جشنواره پخش خواهد شد. این فیلم محصول ۲۰۱۳ سوئد است.
"زمان حال نامرئی" مجموعه ۱۵ فیلم کوتاه به انتخاب امیرعلی قاسمی است

فیلم های دیگر
"زمان حال نامرئی" مجموعه ۱۵ فیلم کوتاه به انتخاب امیرعلی قاسمی است، از سینمای زیرزمینی ایران و ساخت کارگردانان جوان. نام برخی از این فیلم های کوتاه عبارت است از :باران خاکستر، ترس از بلندی، زیبایی غیر قابل برگشت، دوران شکوهمند کودکی من، سازدهنی، فتح بهشت، این بستنی نیست، چیزی قرمز، غوطه ور، جنگ نه و... زمان پخش این مجموعه فیلم ها ۹۲ دقیقه است و همگی به زبان فارسی با زیر نویس انگلیسی در سه نوبت نمایش داده خواهدشد.


فیلم "زیبا " زندگی یک زن خانه دار ایرانی از طبقه مرفه را نمایش می دهد که علی رغم رفاه و در اختیار داشتن هر آنچه که به نظر می رسد به شدت فشار و خفقانی را احساس می کند که توان بیان و شرح آن را ندارد. در بولتن جشنواره در توصیف این فیلم آمده اگر چه کارگردان شخصیت "زیبا" را به خوبی برای تماشگر نمایش نمی دهد، اما فضای حاکم بر جامعه ایران را به خوبی ترسیم کرده است.
نام بانی خشنودی، کارگردان این فیلم ۸۲ دقیقه ای که محصول ۲۰۱۲ است، در میان میهمانان جشنواره گوتنبرگ به چشم می خورد.
"پرده هایی که می افتد" نام مجموعه ای از ۵ فیلم با داستان های کاملا متفاوت در ژانر های کوتاه مستند، تخیلی، هنری، انیمیشن است با مدت ۸۹ دقیقه که نام آن از یکی از بخش ها با نام " وقتی پرده می افتد" برگرفته شده است.
در جشنواره امسال نام چندین فیلمساز ایرانی که با فیلم هایی خارج از موضوع ایران ساخته اند نیز به چشم می خورد. از جمله می توان به فیلم مستند "برقع، پشت میله‌های زندان نیست" به کارگردانی نیما سروستانی اشاره کرد. فیلم روایتی از نفوذ تفکر طالبان در لایه های جامعه افغانستان است تا درون زندان ها. این فیلم به جشنواره جهانی فیلم‌های مستند آمستردام (ایدفا ۲۰۱۲) نیز راه یافت.
در روز ۲ فوریه سمیناری خاص با موضوع "سینمای ایران نگاهی از درون" با حضور چهره های سینمایی از داخل و خارج ایران برگزار خواهد شد. بر اساس اعلام سایت جشنواره، در این نشست تاثیر رویدادهای پس از انتخابات ۲۰۰۹ بر فضای فرهنگی، اجتماعی ایران به ویژه سینما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. سخنرانی Gertjan Zuilhof برنامه ریز جشنواره فیلم روتردام، ناهید سروستانی و بانی خشنودی در نشست قطعی و از پیش اعلام شده است.

No comments: